Vítejte ve vzdušném prostoru letecké školy FLY FOR FUN
Zkoušky z teorie PPL(A), LAPL(A) NEBO ULL? Zkoušky z teorie PPL(A), LAPL(A) NEBO ULL?
Webkamera - Sazená Webkamera - Sazená Více

Ahoj kamarádi, lítači. Tento článek píšu v době, kdy venku fouká, sněží, je tam tma… no prostě v čase, kdy letadlo nejde ani vytáhnout z hangáru. Je to ale dobrý čas na to, pustit si počítač a zalítat si na něm virtuálně. 

Datum zveřejnění: 2. února 2022

ivao-3V naší škole se potkávám s lidmi, kteří takto běžně lítají, ale i s piloty, kteří vůbec netuší, že něco takového existuje. Naše škola má tento rok s jednou takovou virtuálně-lítající organizací partnerství, tak je taky na čase, abych vám o tom něco napsal.

Virtuální lítání má mnoho podob a mnoho možností. V zásadě k tomu není ani potřeba žádné speciální vybavení, ale přece jen, dobrý počítač a alespoň joystick se pro začátek hodí. Na výběr máte z několika simulátorů, kterým se více či méně daří reálné lítání napodobovat. O ten pravý pocit letu ani tak nejde, ale jde o krajinu, scenérie letišť i měst, postupy a ovládání letadel a také o počasí. Ve všech těchto oblastech ušlo simulátorové lítání velký kus cesty a zažít si takový virtuální VFR let mezi vašimi oblíbenými místy už jde docela pěkně. S ovládáním letadel je to podobné. Existují propracované stroje, kde vše musíte umět ovládat a o vše se řádně starat, jinak budete mít fakt problém ho udržet ve vzduchu. Někdo si chce prostě zalítat jen tak „kolem komína“, někdo ale může klidně vyrazit se svojí oblíbenou leteckou společností, Boeingem, na plně řízený let někam za exotikou. Toto vše vám simulátor může nabídnout.

ivao-7Existují, ale další možnosti, kam své virtuální lítání posunout. Jde např. o VR – tedy o virtuální realitu, kde i v domácích podmínkách můžete svůj zážitek z virtuálního letu dost významně umocnit. Stejně tak jsou k dispozici specializované ovladače – berany, kniply, pedály, čudlíky a páčky, přístroje a další vychytávky. Někdo si doma dokonce vyrobí vlastní kokpit!

2022-02-02_150517A navíc, jsou tady organizace, které sdružují virtuální piloty a virtuální řídící letového provozu (ATC), kteří v reálném čase a za reálného počasí prožívají své lety se vším všudy. Jednou z těchto organizací je právě síť IVAO, se kterou se kamarádíme a která je v této oblasti na špičkové úrovni. Pokud se připojíte a stanete se členem takové sítě, můžete se stát jak pilotem, tak řídícím letového provozu. Na obě tyto oblasti jsou v rámci sítě připravené studijní podklady, systém výuky, živé trénování a dokonce i zkoušky, které v rámci své kariéry můžete podstupovat. Vše je simulováno maximálně reálně. Takže, když bude na Ruzyni uzavřena dráha z důvodu rekonstrukce, bude stejně tak uzavřena i v tom virtuálním světě. Neuvěřitelné!

ivao-4Ale jak se říká: „vše je o lidech“. Na síti potkáte hlavně fajn lidi se zájmem o letectví, fanoušky i profíky, kteří rádi se vším pomohou, poradí a posunou vás v mnoha oblastech kupředu. Sám potkávám virtuální piloty, kteří mají zmáknutou frazeologii v češtině i v angličtině, znají postupy, vyznají se v mapách a navigaci, spočítají si palivo, vyplní letový plán a chybí jim už jen ten zážitek reálného letu. S řídícími je to podobné, i zde narazíte na profesionály, kteří tuto činnost dělají přes den v práci a večer pak vyučují zájemce, jak takové řízení letového provozu dělat správně. A ohlásit do éteru „Sazená RADIO, dobrý den“ můžete i jako nováček velmi rychle.

ivao-2IVAO funguje po celém světě, takže se cestou do vaší destinace budete klidně domlouvat s řídícími z různých koutů světa a své postupy i komunikaci si perfektně vybrousíte. A stejně jako v reálu budete překvapeni, kolikrát se ve sluchátkách ozve „Ahoj“ nebo „Dobrý večer“ i tam, kde byste to fakt nečekali. Na IVAO se také organizují různé slety, výlety a akce, při kterých bývá letový prostor pokryt na 100% a vzduchem letí mnoho letadel - to je teprve ta správná zábava!

A až se venku počasí uklidní, tak zase hurá na Sazenou nebo tam, kde je vám hangár otevřen dokořán!

Zdraví Michal

Pár odkazů na závěr

Simulátory:
  • X-Plane – simulátor orientovaný na kvalitní simulaci, jak letu, tak ovládání letadel
  • Microsoft Flight Simulator 2020 – simulátor se špičkovou grafikou a důrazem na realitu „zemského povrchu“ a počasí
  • Prepar 3D – klasika vycházející ze starého Flight Simulatoru
  • DCS – i bojové stroje patří k oblíbeným lítacím strojům
Sítě virtuálního lítání:
  • IVAO – globální stránky sítě
  • IVAO Czech Republic – česká divize
  • Vatsim – o této síti toho moc nevím, ale určitě si zde zaslouží zmínku

Fotky v článku opravdu nejsou fotky, ale screenshoty ze simulátorů a propůjčili nám je členové české divize IVAO.