Vítejte ve vzdušném prostoru letecké školy FLY FOR FUN
Zkoušky z teorie PPL(A), LAPL(A) NEBO ULL? Zkoušky z teorie PPL(A), LAPL(A) NEBO ULL?
Webkamera - Sazená Webkamera - Sazená Více

Tecnam P2008 je podle mě velice zdařilá náhrada a nástupce výcvikové C150, jejíž údržba se díky neustále stoupajícím cenám náhradních dílů víc a víc prodražuje. Naše letadlo je vybaveno sdruženými přístroji Garmin. Jsou  přehledné, přesné, viditelné za všech podmínek... to musíte vidět!

Datum zveřejnění: 1. září 2019

Tecnam P2008JC je novým typem v naší flotile. Stále používáme i Cessny 150, ale rádi bychom nabídli i modernější letadla pro výcvik i nájmy. Jak jsem se už několikrát přesvědčil, není radno věřit na řeči kolem ér, dokud si do nich člověk sám nesedne. P 2008 je podle mě velice zdařilá náhrada a nástupce výcvikové C150, jejíž údržba se díky neustále stoupajícím cenám náhradních dílů víc a víc prodražuje. Naše letadlo je vybaveno sdruženými přístroji Garmin. Jsou  přehledné, přesné, viditelné za všech podmínek. Pravdu mají ti, kdo říkají, že si na obrazovky musejí nejprve trochu zvykat. Ale to jsme museli u prvních dotykových telefonů taky. Při ztrátě orientace na palubní desce jsou tu vždycky ještě k dispozici záložní klasické budíky. Ale uvidíte, že si na “syntetic view” rychle zvyknete. Mít všechny informace přehledně pohromadě je prima. Výbornou vlastností je pak u těchto přístrojů i ukazatel “tendence”. Tedy kde ten který údaj bude za pár vteřin. Tím snadno poznáte, jestli rychlost držíte, ztrácíte, nebo naopak narůstá. Výborný nápad od tvůrců softwaru.

Motoricky je letadlo vybaveno motorem Rotax 912, 100 HP. Kdo létal s Tecnamy v ultralehkém provedení, ten je zde poněkud zklamán stoupavostí, ale ta je při plném výkonu dostatečná i při plných nádržích a dvou chlapech na palubě. Ano, pro vysokohorské letiště sevřené skalními masivy bych raději zvolil více přemotorované typy, ale pro výcvik a létání na našich letištích je tohle éro výborné. Cestovní rychlost v horizontu při rozumném výkonu je mezi 80ti a 90ti kts, což je skvělé.

Jde o hornoplošník s ukotvením vzpěry do trupu za kabinou, nastupuje se tedy do něj pohodlně. Jenom si dávejte pozor, abyste při manipulaci s dveřmi je drželi za kliku a ne za okraj. Ten se totiž pohybuje těsně podél vzpěry a pokud byste tam měli prsty, budete si to asi dlouho pamatovat.

Po nástupu si můžete snadno posunout sedačky vpřed a vzad. Výškově nastavitelné nejsou. Dveře se zavírají prostým přibouchnutím. Nepřipravený pilot bude asi trošku hledat páčku sytiče, která je docela ukrytá. Motory Rotax mají pro studené spouštění právě sytič, namísto nastřikovací pumpičky u Continentalu v C150. Za normálních okolností je spouštění bezproblémové. Pojíždíme po dostatečném zahřátí. Tady může nastat pro nezkušeného pilota trošku potíž. Jak jsem si už stačil všimnout, mnoho pilotů nemá zkušenosti s pojížděním s vlečeným příďovým kolem. Příďové kolo není řízené, je volné a směr se ovládá ofukováním směrovky. Pokud tato síla pro změnu směru nestačí, krátce lehce přibrzdíme vnitřní kolo. Tady většina lidí chybuje. Mají tendenci brzdit neustále a jenom měnit sílu brždění. Poznáte to snadno zvenku na dálku, kdy slyšíte řvoucí Rotax a vidíte pomalými trhanými pohyby se pohybující letadlo. Takhle to tedy rozhodně u nás dělat nebudeme! Nechte letadlo přiměřenou rychlostí jet a řiďte ho jak jsem uvedl výše.

Vzlet je velice jednoduchý, při klapkách na vzlet a plném výkonu nadzvedávejte lehce příďové kolo a letadlo řiďte, jako byste chtěli jet na plný plyn po hlavních kolech. Do vzduchu se vám zvedne samo. Nechte je rozletět alespoň na 65 kts a až potom stoupejte. Je krásně citlivé na křidélka a dobře se ovládá. Elektrický trim vám umožní si letadlo vyvážit ve stoupání i v horizontu. Já osobně na krátká stoupání a klesání nepřevažuji, ale to už je věcí zvyku každého pilota. Síly v řízení jsou příjemně vyvážené, já osobně na něm miluji citlivější křidélka. To mám rád. 

Při přetažení letadlu velice dlouho trvá, než začne měknout řízení a varovat. To vede hodně pilotů k přesvědčení, že nejde do vývrtky dostat. Ale tady se nenechte mýlit. Do vývrtky vám nakonec spadne každé éro. Tak buďte při malých rychlostech a malé výšce vždycky opatrní. Paradoxně právě s hodnými éry bývá nejvíc malérů. Pokud Tecnama řídíte správně s přiměřenou dávkou citu, je velice stabilní a i případný pád vybírá rychle a spolehlivě. V podstatě stačí řízení pustit. Vy se ale snažte naučit vybírat takové situace aktivně, bez kříčení “maminko!” a zakrývání očí. 

Pokud se přeškolujete z C150, budete si muset zvyknout na vyšší klouzavost letadla. I když jsou velké klapky účinné, přeci jen je rozpočet oproti stopajdě trochu jiný. Je tu ale navíc jedna věc, kterou stopadesátka nesmí - skluzy. Na plných klapkách a ve skluzu dokáže Tecnam klesat docela pěkně. Je to velice užitečný prvek pro zkrácení dlouhého rozpočtu (pokud najdete prvek, který by naopak uměl prodloužit krátký rozpočet bez použití motoru, napište mi). Kdo jste nikdy skluzy necvičil, požádejte o tento prvek při přeškolení. Uvidíte, jak moc užitečný cvik to je.

Rychlost na přiblížení s klapkami držte na 65ti kts. 70 je už pro klapky maximálka, tak to chce trochu pozornosti. Samotné přistání je s tímto typem už úplná trivka, natažení, dosednutí a postupné vytrácení rychlosti se zvednutým příďovým kolem. Tady u pilotů neočekávám žádné potíže.

Pozor na zavazadlový prostor. Ten je objemný a i pověstná litinová kamínka by se do něj vešla. Vy to ale s váhou vzadu nepřehánějte. A nezapomeňte si vždycky předměty náležitě ukotvit.

Celkově se s letadlem létá moc hezky, příjemně a jsem přesvědčen, že bude ve škole oblíbené. Je velice vhodné k výcviku PPL i CPL. Osvědčilo se i pro létání pro zábavu na výlety i jako velice příjemné letadlo pro timebuilding.

Přeju vám i éru spoustu bezproblémových a krásných letových hodin.

Michal Raudenský

PS: na co si dát při létání v Tecnamu, čtěte v dalším článku na mám blogu.